SELANİK MUHACİRLERİ DERNEK ÇATISI ALTINDA BİRLEŞTİ

Kategori : Kültür-Sanat - Etiketler : - Tarih : 21 May 2012

        Akdağmadeni’nde yaşayan göçmen muhacirler “Akdağmadeni Lozan Mubadilleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” çatısı altında birleşti.

      İl Dernekler Müdürlüğüne müracaat ederek, derneğin kuruluş işlemlerini tamamlandıklarını bildiren Dernek Başkanı Turgay Eliaçık, “kurtuluş savaşının sona ermesinin ardından Selanik ve çevresinde yaşayan Karamanoğlu Türkleri, mübadele yoluyla Akdağmadeni’nde iskan edilmiştir” dedi.

    Kendine has örf, adet gelenek ve görenekleri yaşatmak ve mübadiller arası yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak adına mübadillerin “Akdağmadeni Lozan Mubadilleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” çatısı altında toplandığını kaydeden Eliaçık, “ ilçe merkez ve köylerde 8 bin muhacir yaşadığını, “hedeflerinin bu kişileri dernek çatışı altında toplamak olduğunu” kaydetti.

        Ülke çapında muhacir, dernek, federasyon, konfederasyonlarla bağlantı kurarak ortak çalışmalar yapmayı planladıklarını İfade eden Eliaçık, buradan Yunanistan’a göç etmiş mübadillerle de bağlantı kuracaklarını belirterek,  tüm göçmenleri dernek çatısı altında biraya gelmeye davet etti.

 

 

1,140 kez görüntülendi

Yorumlar (1)
  • 24 May 2013 tarihinde serdar doğruer tarafından

    slm baba tarafı selanik muaciri babamın babası salman soy ismimizi annaden almışız asıl soy isim öser denilene göre dedemin babası orada rutbeli asker miş tam bilmiyoruz babam rahmetli oldu mehmet doğruer baba tarafından kimsemiz yok babamın anlattığına göre önce samsuna gelmişler oradan akdağına bilmiyorum

  • Yorum Yaz
    Ad Soyad :
    E-mail :
    Yorum :