bonus veren siteler bahis siteleri

Ağrılarda ‘‘kuru iğneleme” yöntemiyle kesin çözüm

Kategori : Sağlık - Etiketler : - Tarih : 13 December 2012

Özel İlk Öykü Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde görevli Fizyoterapist Mehmet Akif Güler, kuru iğneleme metodu ile bel, sırt, boyun, göğüs ağrısı gibi bir çok ağrının tedavi edilebildiğini bildirdi.
Güler, yaptığı açıklamada, “son yıllarda dünyanın bir çok ülkesinde yaygın bir uygulama olan dryneedling (kuru iğneleme) metodu aslında çokta yeni bir uygulama sayılmaz.Bundan yaklaşık 50 yıl önce uygulanmaya başlamış bir tedavi yöntemidir.Ülkemizde yeni yeni hekimler ve fizyoterapistler tarafından uygulanmaya başlanmıştır” dedi.
Kuru iğne tedavisi (dryneedling) nedir?
Kuru iğne tedavisinin, özellikle spazmlı kas hastalıklarında olmak üzere ağrılı problemlerde uygulanan yan etkisi olmayan, tedavi edici ve zararsız bir metod olduğunu anlatan Güler Şöyle konuştu: “Hastalar iğneyi hissetmezler acısız ağrısız bir uygulamadır. Belli seanslar halinde planlanır, tedavi boyunca o bölgeye ait faaliyetlerin azaltılması önerilir. Tedavinin süresi, yani seans sayısı, problemin bulunduğu bölgenin genişliğine, problemin ne kadar eski olduğuna, hastanın yaşına, başka rahatsızlıkların eşlik edip etmediğine göre değişiklik gösterir. Bazen tek bir seans yeterlidir. En sık 6 seans olarak planlanır. Nadir durumlarda 8-10 seansı bulabilir. Tedavide başarı oldukça yüksektir (% 92-95) ve sonuçlar yüz güldürücüdür” dedi. Cevapsız veya dirençli durumlarda, genellikle altta yatan başka bir patoloji söz konusudur diyen Güler, “Böyle hallerde altta yatan problem de tespit edilip tedavi edilmelidir. Kuru iğne tedavisi, genellikle 12-15 yaşından itibaren, bu tedaviye ihtiyacı olan ağrıları olan herkese ve her yaşa uygulanabilir. Hastada bulunan (varsa) diğer pek çok hastalık, bu tedavi için bir engel teşkil etmez. İğne fobisi olan hastalara da uygulamak mümkün olmaktadır. Hasta iğneyi genellikle hissetmez. İğne, akupunkturdaki gibi uzun süre kalmaz, bazen birkaç saniye, bazen birkaç dakika sürer. Bu metod genellikle bir kanamaya da sebep olmaz, dolayısıyla, kan görmekten ürken hastalar açısından da uygun bir yöntemdir. Hamilelere belli koşullarla uygulanabilir. Yüzde 92-95 oranında iyileşme görülmektedir. Herhangi bir yan etkisi yoktur” şeklinde konuştu.

160 kez görüntülendi

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :