bonus veren siteler bahis siteleri

AIDS konusunda doğru bilgilenme çok önemli

Kategori : Sağlık - Etiketler : - Tarih : 03 December 2012

Akdağmadeni Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Minel Akgün AIDS konusunda doğru bilgilenmenin önemli olduğunu bildirdi.
Akgün, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, bütün çabalara rağmen hızla dünya üzerinde yayılmaya devam eden AIDS hastalığıyla mücadele edebilmek amacıyla, 1 Aralık gününün ”Dünya AIDS Günü” olarak kabul edildiğini belirtti.
Virüsün sadece yetişkinleri değil, çocuk, yaşlı ve gençleri etkilediği vurgulayan Akgün şunları kaydetti:
”AIDS mikrobu olan HİV virüsü vücudumuzun savunma sistemi olan bağışıklık sistemini bozar. Vücudunda bu virüs bulunan herkeste AIDS’e ait hastalık belirtileri görülmeyebilir. Ancak bu kişiler kendisi hasta olmamasına rağmen başkalarına bu mikrobu bulaştırabilirler. AIDS korunmasız cinsel ilişkiyle, kan yoluyla bulaşır. Bunların dışında bir diğer bulaşma şekli de taşıyıcı ya da hasta olan anneden bebeğine gebelikte, doğumda ya da doğumdan sonra emzirme yoluyla virüsün geçmesidir.”
Kendisinde hastalık tespit edilen kişinin hastalık hakkında doğru bilgi edinip hastalığı her yönüyle öğrenmesi gerektiğini kaydeden Akgün, toplumun hastalık hakkında yeterince bilgilendirilmesinin son derece önemli olduğunu ifade etti.

71 kez görüntülendi

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :