bonus veren siteler bahis siteleri

Ani işitme kaybına dikkat!

Kategori : Sağlık - Etiketler : - Tarih : 27 December 2012

Akdağmadeni Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Raşit Cevizci, yaşanılan ani işitme kayıplarında vakit geçirmeden kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına müracaat edilmesi gerektiğini bildirdi.

Akdağmadeni Devlet Hastanesi Başhekimi ve Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı (KBB) Op.Dr. Raşit Cevizci, ani işitme kayıplarına erken müdahale edilmediğinde kulakta sağırlığa neden olabileceğini, ani işitme kayıplarında en kısa üç ila on gün arasında bir KBB uzmanına müracaat edilmesi gerektiğini söyledi.
Kulağın önemli bir organ olduğunu anlatan Cevizci, işitme kaybının sinirsel bir rahatsızlık olduğunu, halk dilinde “sinirin gribi” olarak adlandırılan viral bir hastalık olduğunu kaydetti.
Cevizci, “Hastalığa en sık viral sebepler neden olarak görülüyor. Ani işitme kaybı yaşanması durumunda, hastalığa ilik üç gün içerisinde müdahale edildiğinde başarılı olma şansı daha yüksek. Daha sonraki zamanlarda işitmeye bizim olumlu bir kakımız olamıyor. Tedavi seçeneklerimiz tükeniyor. Kulak o şekilde kalıyor, duymuyor” dedi.
Ani işitme kayıpları bizim için ok önemli. Kulakta yeni başlayan çınlama, duyma kaybı, dolgunluk hissi olduğu zaman en kısa zamanda bir KBB uzmanına müracaat edilmelidir diyen Cevizci, “ Kulak önemi bir organ. Hatta yapılan bir araştırmada duymayanlarla görmeyenler arasında depresyon sıklığına bakmışlar. Duymayanlarda daha fazla depresyon oranı olduğunu görmüşler. İşitme kaybının tedavisi mümkün olan bir hastalık ancak hastalığa ne kadar kısa sürede müdahale edilirse o kadar iyileşme şansı mümkün. Ama son günlerde bize gelen 5-6 hastamız oldu. Bunlar da yaklaşık 2-3 ay önce işitme kaybı yaşamışlar. Ama yapacak bir şey yok. Bunun önüne geçmek içinde halkımızı bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz” şeklinde konuştu.
Cevizci, ayrıca geniz akıntısının mevsim değişikliklerinde arttığını, bunun önüne geçmek için de burnun sık sık temizlenmesi ve bulunulan mekanın da nemlendirilmesi gerektiğini bildirdi.
Kulak, Burun Boğaz Ameliyatları yapıyoruz
Akdağmadeni Devlet Hastanesindeki 9 aylık görev süresi içerinde 150′ye yakın ameliyat yaptığını ve 10 bine yakın hastaya baktığını kaydeden Cevizci, hastanede diğer branşlarda bir çok ameliyatın yapılabildiğini, tüm personelimizle birlikte özveri ile çalışarak hastalarımıza bire bir ilgi gösteriyoruz. Her konuda hastanenin imkanları ölçücünde yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi.
Akdağmadeni halkında obezite tehlikesi var
Akdağmadeni halkının obezite ile karşı karşıya olduğunu ifade eden Cevizci, “bilinçsizce yapılan beslenmenin obezite hastalığına neden olduğunu, obezitenin de hiper tansiyon, diyabet gibi bir çok hastalığı beraberinde getirdiğini söyledi.
Gece yatmadan 3-4 saat öncesinden herhangi bir şey yenilmemesi gerektiğini kaydeden Başhekim Cevizci, “acı, ekşi, baharatlı yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini, uygulanacak basit diyetlerle bu hastalıkların önüne geçilebileceğini”anlattı.

82 kez görüntülendi

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :