AKDAĞMADENİ’NDEN AMERİKAYA İHRACAT

Kategori : Güncel - Etiketler : - Tarih : 01 August 2014

Yozgat’ın önemli tarım bölgelerinden biri olan ilçemizden,
Avrupa’nın dört ülkesine Kapari (Kebere) ihracatı yapılıyor.
Halk arasında Menginik ,devedikeni , kepere , Gebere, Kedi tırnağı ve karga kavunu olarak da bilinen kapari bitkisi İlçemiz Akdağmadeni’nden Başta Amerika’nın Rolandfood sektöreünde yıldız olan, İspanya, Almanya ve İtalya gibi Avrupa ülkelerine ihracat ediliyor.
Akdağmadeni’nde işletme sahibi olan aynı zamanda Sen Tekstil A.Ş yönetim kurulu üyesi olan Müfit Daştan, gazetemize yaptığı açıklamada, halk arasında kepere olarak bilinen bitkinin Dolar açan tomurcuklar olarak bilindiğini söyledi.
Yıllık 5 milyon dolar ihracat girdisi olarak ülkemize döviz kazandırmanın gururunu yaşadıklarını belirten Daştan, “ Yapılan üretimlerin ardından Ülke ekonomisininin kalkınmasına katkı sağlamayı her geçen gün artıracağını belirtti.
Akdağmadeni işletmesinden yılda ortalama 1000 ton kaparinin ithal edildikten sonra ihraç edildiğini ifade eden Daştan, şöyle konuştu:
“ Kapari (Gebere) bitkisi Ülkemizin ihracat ürünleri arasında bulunmaktadır. Kırgızistandan , Özbekistandan ve İran’dan ithal ettiğimiz aynı zamanda Türkiye’den aldığımız kaparileri ihraç ediyoruz. Gerek çiftçilerimize, gerek ülkemize ihraç ürünleri olduğundan dolayı ciddi katkılar sağlıyor. İlçemizde sınıflandırılan ve yarı konserve haline getirilen kapari başta Amerika olmak üzere, İtalya, İspanya ve Almanya’ya ihracatlar gerçekleştiriyorum. Ve bunu da bütün tarım çiftçilerine tavsiye ediyorum. Türkiye’de Kaparinin ismi Dolar açan tomurcuklardır. Organik tarım olarak da ciddi katkılar sağlayan bitkidir. Dolayısıyla Ülkemizin bundan faydalanması için elimizden geleni canla başla yerine getiriyoruz.”
Türkiye’nin Milli Bitkileri arasında yer alan bitkinin Kalkınma Bakanlığı Tarafından yüzde 50 hibe desteği sağlayarak ekim yapmak isteyen çiftçilere Traktör, Pulluk, Mivzer gibi ekipmanların yanı sıra tarım malzemeleri ile destek sağladığını belirten Daştan, Bitki hakkında bilgi almak isteyen ve teşviklerinden yararlanmak isteyen çiftçilere gerekli desteği vermek için seminerler düzenlendiğini belirterek konuşmasına söyle devam etti:
“ Kapari bitkisi Ülkemizin milli bitkisi olup ihracat ürünleri arasında yer almaktadır. Tabi Türkiye’de yeteri kadarıyla üretim olmadığından dolayı ithal ediyoruz. Ve üretimi de artırmak için çiftçilerimizi teşvik ediyoruz. Ürettiğimiz Kapariler ilçemizde istihdam yaratmak adına ciddi önem arz ediyor. Şuan da 70′e yakın personelimiz ilçemizde istihdam etmektedir. Bu sayı ise her geçen yıl artacaktır.” Diye konuştu.
Ülkeye ihracat ederek Döviz kazandırma hedefinde olduklarını söyleyen Daştan, bunun bir vatan borcu olduğunu belirterek, “ Ürettiğimiz kapariler ihraç edilen Ülkelerde gıda sektöründe kullanılmak üzere ve aynı zamanda tıbbi sektörde kullanılmak üzere ihraç ediyoruz. Dolayısıyla kaparinin Ülkemizdeki yeri hem üretici açısından hem istihdam açısından hem tüketici açısından çok büyük önem arz etmektedir. Ve her geçen günde bunun tanıtımı için biraz daha gayret gösterip yol alma hedefindeyiz” dedi. Daştan, Ayrıca Gaziantep’te yer alan bir diğer fabrikayı ise, ileri ki dönemlerde Akdağmadeni’nden yapılacak olan ihracatın artırılması için ilçemizde konumlandıracağını bildirdi. Çiftçilerin ekim yaparak hibe destek programları hakkında bilgi almaları için şirket merkezine başvurmaları yeterlidir diye sözlerine ekledi.Untitled-4

997 kez görüntülendi

Yorumlar (2)
 • 21 April 2016 tarihinde şahin teker tarafından

  merhaba konyanın akşehir ilçesindeyim bizim bolgede takriben 7 8 ton civarında çıkan kapari bölgesi var alıcı olursanız telefonum 0535 944 96 75

 • 20 November 2016 tarihinde mümin darende tarafından

  akdeniz bölgesi mersindeyim bölgemde bu bitkiden çok fazla yetişmekte doğada kendiliğinden bu ürünü ticarete kazandırmak istiyorum ne yapmam gerektiği konusunda bilgi verirmisiniz tşk.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :